سخنرانی جناب آقای دکتر غلامرضا اعوانی در مراسم افتتاحیه همایش
15 بهمن 1402
سخنرانی جناب آقای دکتر غلامرضا اعوانی در مراسم افتتاحیه همایش

در ادامه فایل تصویری و گزارش مکتوب سخنرانی جناب آقای دکتر غلامرضا اعوانی در مراسم افتتاحیه همایش بین المللی الهیات امام رضا (ع) و گفتگوی ادیان که در تاریخ 27 دی 1402 در بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار گردید تقدیم می گردد.

 

مشاهده فیلم سخنرانی

 

غلامرضا اعوانی، استاد مطرح فلسفه نیز در این مراسم با بیان اینکه گفتگوی حضرت رضا(ع) با ادیان مختلف در شرایط بسیار سختی انجام می‌شد، گفت: اما خوشبختانه امروزه گفت وگوها بسیار آسان شده و شرایط فراهم است از این رو باید از آن بهره لازم را برد.

وی ابراز کرد: در تعالیم قرآنی آمده است، گفت وگو با اهل کتاب باید همراه با حکمت باشد و در واقع اهل حکمت اهل حق و حقیقت هستند، همچنین جدال در دین دشمنی می‌آورد و نباید در گفت وگوها جدال کرد.

وی تصریح کرد: دو آیه در قرآن کریم ما را در گفت وگو بین ادیان کمک می‌کند نخست اینکه قرآن اهل ادیان را به وحدت دعوت می‌کند، همانگونه که در آیه ۶۴ سوره آل عمران آمده است: “بگو: ای اهل کتاب، بیایید از آن کلمه حق که میان ما و شما یکسان است پیروی کنیم که به جز خدای یکتا را نپرستیم، و چیزی را با او شریک قرار ندهیم، و برخی برخی را به جای خدا به ربوبیّت تعظیم نکنیم. پس اگر از حق روی گردانند بگویید: شما گواه باشید که ما تسلیم فرمان خداوندیم”.

اعوانی ادامه داد: دین باید منتهی به رستگاری و نجات بشریت شود در جایی از قرآن کریم آمده است: ما خلق کردیم جن و انس را برای عبادت و عبودیت و عبودیت در تمام ادیان مشترک است. عبودیت دو شرط دارد، نخست اینکه عبادت باید بر توحید محض و از هر شرکی مبرا باشد و تفاوت انسان و خدا در عبودیت و ربوبیت است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در آیه دیگری از قرآن کریم شرایطی برای عبودیت و بندگی خدا مطرح شده است که اصول مشترک بین همه ادیان است، از جمله آن می‌توان به دوری از شرک، احسان و نکویی به پدر و مادر، نکشتن فرزندان از روی ترس، پرهیز از گناهان کبیره و صغیره،خودداری از مصرف در مال یتیم، برقراری قسط و عدل در جامعه، پیروی از حق هر چند بر ضد انسان باشد و… اشاره کرد.

این محقق و پژوهشگر در ادامه با اینکه اسلام همه ادیان را به این شرایط فرا خوانده است، گفت: در قرآن بر اصل نبوت همه انبیا الهی نیز تاکید شده است که توجه به این اصل مهم در گفتگوی ادیان بسیار موثر است. هدایت دین چیزی نیست که منسوخ شود و انبیا الهی نور واحد هستند و ایمان به همه آنها واجب است.

وی همچنین خاطرنشان کرد:اسلام می‌خواهد با احیا ادیان الهی و بازگشت مومنان به دین خالص و اقامه دین تا حد امکان همه مردم روی زمین رستگار شوند بنابراین گفت وگوی حضرت رضا(ع) رستگاری و فلاح است. لازمه رسیدن به رستگاری وحدت امت اسلامی است.